Бізнес-спільноти вважають за необхідне звільнити експортерів електроенергії від сплати тарифу на передачу обсягів експортованого ресурсу

«Положення законопроекту суперечать міжнародним договорам і міжнародній практиці, створюють перешкоди для чесної міжнародної конкуренції, не відповідають інтересам виробників електроенергії, а в кінцевому підсумку і споживачів, і будуть мати негативні наслідки для економіки країни в цілому», — йдеться листі ОС «Першої  енергетичної асоціації України » за підписом президента Василя Котка до глави НКРЕКП Валерія Тарасюка.

Своє звернення асоціація аргументує, зокрема, відсутністю плати за передачу електроенергії в країнах-членах Європейського Енергоспівтовариства при здійсненні експорту та імпорту і оплати цього тарифу виключно при здійсненні діяльності з постачання ресурсу кінцевого споживача, а не при оптовій торгівлі.  При цьому відзначають, що покриття витрат оператора системи передачі, що виникають під час транзитних міждержавних перетоків компенсується за рахунок впровадження Регламентом Європейської комісії №838 / 2010 ІТС-механізму, звертаючи увагу на те, що НЕК «Укренерго» має стати його учасником.

В асоціації піддали критиці аргументацію автора законопроекту про необхідність законодавчо закріпити оплату тарифу на передачу при експорті в зв’язку з тим, що ОСП не є учасником ІТС-механізму.  На її думку, це свідчить про наміри і надалі ухилятися від приєднання до нього.

Зі свого боку, Український національний комітет Міжнародної торгової палати (lCC Ukrаiпе), який також виступив проти прийняття законопроекту, зазначив, що наявність оплати тарифу на передачу при експортних і імпортних операціях не підтримує Секретаріат Європейського Енергоспівтовариства.

 «Ceкретаріат ЕС в своїх висновках від 28 травня остаточно сформулював свою позицію, відповідно до якої заборонено встановлювати тариф на передачу щодо експортних та імпортних операцій, оскільки такі заходи є еквівалентними миту, і тому їх впровадження буде порушувати ст. 41 Договору про заснування Енергоспівтовариства» , — йдеться в листі президента lCC Ukrаiпе Володимира Щелкунова до глави НКРЕКП.

При цьому в комітеті зазначили, що аналогічну позицію також займає суд Європейського Союзу в справі FENS проти Республіки Словаччини від 06 грудня 2018 року.

У той же час бізнес-об’єднання звертають увагу, що проект закону повинен бути попередньо узгоджений з Європейською комісією.

У бізнес-спільнотах впевнені, що прийняття законопроекту унеможливить конкуренцію з оптовими трейдерами на зовнішніх ринках через більш високу ціну внаслідок включення в неї тарифу на передачу, штучного блокування експорту електроенергії і, відповідно, погіршення торгового і платіжного балансу України.

Раніше повідомлялося, що НКРЕКП відстоює фінансову модель ПСО на ринку електроенергії

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в
Telegram и Viber