Чиста енергія для сталого майбутнього – Енергоатом презентує черговий нефінансовий звіт

Головним пріоритетом експлуатуючої організації ДП «НАЕК «Енергоатом» є забезпечення надійної й ефективної, а головне – безпечної експлуатації енергоблоків АЕС для виробництва екологічно чистої та дешевої електроенергії, шоб забезпечити сталий розвиток економіки України, добробут усіх громадян і персоналу Компанії. Завдяки щоденній роботі Енергоатома мільйони українців гарантовано отримують світло у своїх оселях та «життєдайну» електрику, а підприємства і промисловість – електроенергію за прийнятною ціною. Енергоатом вкотре підтвердив свою лідерську позицію в енергетиці, забезпечуючи Україну екологічною електроенергією, гарантуючи найвищий рівень ядерної безпеки, а також впроваджуючи стратегію корпоративної соціальної відповідальності й орієнтуючись на Цілі сталого розвитку ООН. Результати діяльності за цими та іншими напрямками, ключові здобутки і плани на майбутнє представлено у черговому Нефінансовому звіті НАЕК «Енергоатом» за 2019 рік, підготовленому за міжнародним стандартом GRI (Global Reporting Initiative).

Цього разу крім результатів діяльності, впливу на зацікавлені сторони та довкілля, місцеві громади і власних працівників, Енергоатом у своєму звіті зазначив також перелік пріоритетних Цілей сталого розвитку ООН, забезпечувати дотримання яких наказано й Указом Президента України №722/2019 від 30 вересня 2020 року.

Енергоатом визначив перелік Цілей, в досягнення яких може зробити максимально відчутний внесок. За підсумками аналізу найбільш суттєвими визначено 5 Цілей сталого розвитку: №7 – «Чиста і доступна енергія», №8 – «Гідна праця й економічне зростання», №9 – «Промисловість, інновації та інфраструктура», №11 – «Сталий розвиток міст і спільнот», №13 – «Пом’якшення наслідків зміни клімату». Результати діяльності Компанії щодо досягнення зазначених цілей детально подано у звіті.

«Гарантуючи безпечне виробництво чистої та дешевої електроенергії, найбільшу увагу ми приділяємо стану основного обладнання. Саме тому всі ремонти енергоблоків на наших атомних електростанціях здійснюються точно за розкладом, а заходи підтримання безпеки розписано покроково. Енергоатом неухильно виконує всі детально регламентовані дії з підвищення безпеки, і це є запорукою бездоганної роботи українських АЕС. Відданість справі, сумлінність і професіоналізм – ці якості атомників є особливо цінними, адже саме вони значною мірою гарантують енергетичну безпеку й енергонезалежність держави в нинішній непростий час», – підкреслив очільник Енергоатома Петро Котін у вступному слові до звіту.

Він зазначив, що влітку минулого року ядерна галузь, як і всі інші види генерації, почала працювати в умовах нового ринку електроенергії. Для атомної галузі це стало серйозним викликом, адже недосконалість роботи енергоринку та систематична несплата за відпущену електроенергію призвели до стрімкого накопичення боргів перед атомниками та, як наслідок, суттєво погіршили фінансове становище Компанії. «Попри це Енергоатом залишився основою енергетичної стабільності країни – Компанія продовжує відпускати електроенергію для населення за найнижчим тарифом в рамках механізму ПСО та підтримувати українську економіку, постачаючи дешеву й чисту електроенергію промисловим виробникам. Задля подолання кризи в енергетиці НАЕК постійно генерує також пропозиції, реалізація яких сприятиме якомога швидшому збалансуванню її фінансово-господарської діяльності й забезпеченню функціонування справжнього ринку електроенергії – конкурентного і прибуткового, з рівними умовами й однаковими правилами для всіх учасників».

Одним із пріоритетних напрямів розвитку Енергоатома залишається підвищення рівня безпеки діючих енергоблоків АЕС та реалізація важливих інвестиційних проєктів, зокрема

відновлення програм добудови енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС. «Будівництво нових замісних потужностей у перспективі не просто забезпечить додаткові мільярди кіловат у вітчизняній енергосистемі, а й допоможе українській економіці створити близько 100 тисяч нових робочих місць. Маємо докласти всіх зусиль, щоб атомна галузь розвивалася, населення та промисловість отримували доступну й екологічно чисту електроенергію, а працівники атомної галузі – гідну заробітну плату», – зазначив Петро Котін.

Не менш важливим для Енергоатома є інноваційні стратегічні напрямки, орієнтовані на довгострокову перспективу. Одним із таких напрямків є створення самоокупних центрів обробки даних (ЦОД). Проєкти створення ЦОД-АЕС дозволять залучити приватні інвестиції у міста-супутники зі створенням тисяч додаткових робочих місць та збільшити надходження у державний і місцеві бюджети, зазначає віцепрезидент Енергоатома Герман Галущенко.  Енергоатом також планує освоїти технологію виробництва товарного водню, адже атомна енергетика має можливість запропонувати ринку чисту технологію його виробництва. Це дозволить підвищити ефективність використання встановленої потужності АЕС. «Виробництво водню на АЕС Компанії дозволить не тільки покращити економічні показники Енергоатома та підвищити його прибуток, але й допоможе ще впевненіше йти шляхом декарбонізації та забезпечити енергетичну безпеку країни у довгостроковій перспективі», — підкреслює Герман Галущенко.

Окремо у звіті розкриваються особливості роботи Компанії в умовах пандемії коронавірусу. Піклуючись про безпеку і здоров’я персоналу, Енергоатом оперативно реагує на складну епідеміологічну ситуацію, запровадивши безпрецедентні заходи задля мінімізації ризиків поширення COVID-19 серед працівників. У підрозділах Компанії введено суворий санітарно-гігієнічний та дезінфекційний режим, посилено пропускний режим і введено температурний скринінг працівників, запроваджено щоденний моніторинг стану здоров’я  та всіх випадків гострих респіраторних захворювань. Більшість працівників переведено на дистанційний режим роботи, обмежено проведення будь-яких публічних заходів. Ці оперативні дії дозволили мінімізувати кількість захворювань та уникнути випадків зараження критичного персоналу – тих, хто безпосередньо відповідає за експлуатацію енергоблоків і безпеку АЕС.

У Нефінансовому звіті наголошується, що ключовими завданнями Енергоатома на 2021 рік та середньострокову перспективу є виконання запланованих заходів з підвищення безпеки енергоблоків АЕС; добудова Централізованого сховища відпрацьованого палива для вітчизняних АЕС – надважливого об’єкту не лише для Компанії, а й для всієї України; початок будівництва нових замісних потужностей; проведення корпоратизації за найкращими світовими зразками, а головне – якнайшвидший вихід із фінансової кризи. «Сподіваємося, найближчим часом наш досвід стане прикладом успішної трансформації державної установи старого типу в сучасну високотехнологічну компанію – європейського лідера з виробництва безпечної та чистої електроенергії, що працює на користь своєї держави та ґарантує сталий розвиток її економіки, зростання добробуту громадян і соціальну захищеність свого персоналу», –  підсумовує Петро Котін.

Переглянути та завантажити нефінансовий звіт – Документ

Інтерактивна версія звіту.