ЭлектроВести — Кабімін хоче ліквідувати «Гарантованого покупця» і покласти його обов’язки на Енергоатом

Кабімін хоче ліквідувати «Гарантованого покупця» і покласти його обов’язки на Енергоатом — коментарі експертів

USAID Проект енергетичної безпеки (ESP) розглянув проект Постанови Кабінету Міністрів, яка передбачає ліквідацію державного підприємства «Гарантований покупець» та визначає Державне підприємство «НАЕК«Енергоатом» гарантованим покупцем електроенергії з 1 травня 2020 року.

Аналіз фактичних даних, проведений аналітичною командою ESP, демонструє, що поспішна ліквідація чинного «Гарантованого покупця» та призначення «Енергоатома» гарантованим покупцем матимуть дуже серйозні наслідки для функціонування оптового ринку електроенергії.

«Це може призвести до краху ринку та невиконання спеціальних обов’язків (PSO), особливо з огляду на те, що ринок електроенергії проходить критичний період внаслідок пандемії коронавірусу», — повідомляють в ESP.

По-перше, порушення незалежності оператора спеціальних обов’язків шляхом визначення учасника оптового ринку як Гарантованого покупця може призвести до невиконання призначених функцій. «Енергоатом» матиме чіткий конфлікт інтересів при розподілі коштів на спеціальні обов’язки, особливо в ситуаціях, пов’язаних з фінансовим дефіцитом або затримкою коштів.

По-друге, введення нової структури для спеціальних обов’язків без достатньої підготовки для заміни чинних PSO з фізичними розрахунками на PSO з фінансовими розрахунками, яка передбачає продаж більшої кількості електроенергії, виробленої «Енергоатомом», на ринках електроенергії, перш ніж в Україні буде створений добре регульований, функціонуючий та прозорий ринок двосторонніх договорів, може призвести до краху ринку «на добу наперед». Це також збільшить поточну концентрацію домінування на ринку та зменшить прозорість ринку електроенергії. У зв’язку з цим, нещодавнє формування цін на ринку «на добу наперед», коли «Енергоатом» був визначальником ціни з дуже високими заявками на рівнях, що наближаються до цінових обмежень, є тривожним показником можливих ризиків для ринку, а отже, і для споживачів електроенергії.

По-третє, адміністрування спеціальних обов’язків у відношенні населення вимагає незалежної та об’єктивної оцінки розміру щомісячної підтримки домогосподарств для кожного Постачальника універсальних послуг (ПУП), виходячи з профілів та споживання його побутових споживачів. Через те, що «Енергоатом» точно буде упередженим у цьому процесі, таку оцінку повинен буде виконувати енергетичний регулятор НКРЕКП, що збільшить навантаження на Регулятора та потребуватиме часу для запровадження.

В свою чергу проект USAID ESP розробив стратегію, модель та дорожню карту для впорядкованого впровадження удосконаленого фінансового механізму спеціальних обов’язків (F-PSO), включаючи його поступове скорочення та ліквідацію.

«Цей підхід відповідає рекомендаціям Секретаріату Енергетичного співтовариства. Дорожня карта описує всі зміни законодавства, податкового кодексу та правил ринку, які необхідно внести для того, щоб приступити до впровадження F-PSO», — повідомляють в ESP.

Команда ESP готова представити дорожню карту всім учасникам ринку. Тим часом, щоб зберегти стабільність сектора, знизити ризик падіння ринку та можливого невиконання спеціальних обов’язків протягом такого кризового періоду, ESP наполегливо рекомендує не вносити жодних змін у чинний механізм спеціальних обов’язків. З іншого боку, ESP й надалі підтримуватиме сторони, які беруть участь у впровадженні спеціальних обов’язків, для покращення їхньої ефективності та фінансових результатів у процесі виконання функцій спеціальних обов’язків.

Нагадаємо, що ДП «НАЕК« Енергоатом» у зв’язку з критичною ситуацією в енергетиці, а також зі звинуваченнями на адресу Компанії після обмеження відпуску електроенергії з боку ДП« Гарантований покупець », в черговий раз звернувся до владних інституцій про необхідність негайних і рішучих дій, спрямованих на нормалізацію роботи енергоринку.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в
Telegram и Viber