ЭлектроВести — Законопроект про безпеку в ядерній сфері в остаточному варіанті дозволить «Енергоатому» залучити кредит в 200 млн евро

Законопроект про безпеку в ядерній сфері в остаточному варіанті дозволить «Енергоатому» залучити кредит в 200 млн евро — Герус

Голова енергетичного комітету парламенту Андрій Герус вважає, що прийнятий Верховною Радою в першому читанні законопроект № 2372, дозволить НАЕК «Енергоатом» після його остаточного затвердження залучити додатково кредит в розмірі 200 млн євро.

«Є кредитна угода між ЄБРР, Євроатомом і нашим «Енергоатомом». З ухваленням законопроекту «Енергоатом» зможе отримати 200 млн євро кредитних коштів під низькі відсотки. Це поліпшить його фінансовий стан, дозволить профінансувати додаткові заходи безпеки на енергоблоках», – заявив Герус на брифінгу в Раді у п’ятницю.

Він висловив надію на остаточне прийняття законопроекту найближчим часом.

«Цей законопроект підтриманий представниками Єврокомісії, та Енергетичного співтовариства. Також ми отримали лист від послів G-7 з підтримкою цього документа», – зазначив глава комітету. За його словами, законопроект спрямований на відновлення та посилення правового статусу і незалежного функціонування Державної інспекції ядерного регулювання (ДІЯРУ).

«Таким чином, ми допоможемо ДІЯРУ професійно і незалежно виконувати повноваження по нагляду за додержанням стандартів техніки безпеки на атомних станціях», – підкреслив Герус. Авторами законопроекту №2372 про внесення змін до деяких законів України щодо безпеки використання ядерної енергії, прийнятого за основу з скороченою процедурою підготовки до другого читання на позачерговому засіданні Верховної Ради в п’ятницю, є ряд депутатів фракції «Слуга народу», зокрема Остап Шипайло, Андрій Герус, Юрій Камельчук.

Згідно з пояснювальною запискою до нього, пропонується скасувати виниклі після законодавчих змін в 2016 році поширення законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» на нагляд за додержанням вимог безпеки у сфері використання ядерної енергії, ліцензування діяльності у цій сфері.

На думку авторів документа, норми цих законів не враховують специфіку сфери використання ядерної енергії, пов’язаною з підвищеною небезпекою, а також обмежують незалежність ДІЯРУ. Зокрема, порушує незалежність ДІЯРУ норми про ліцензування видів господарської діяльності, що передбачає проведення в деяких випадках позапланових перевірок ліцензіатів тільки за умови погодження з Державною регуляторноюї службою (ГРС) на підставі Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при ГРС. Крім того, на незалежність ДІЯРУ впливає норма, згідно якої анульована їй ліцензія залишається чинною до розгляду апеляції в Експертно-апеляційній раді. «Припинення рішення Держатомрегулювання про анулювання ліцензії в разі порушення ліцензіатом норм безпеки може призвести до аварій з радіаційними наслідками, тому такі рішення повинні прийматися негайно після виявлених фактів порушень», — йдеться в записці.

 Її автори акцентують увагу, що відновлення незалежності ДІЯРУ є умовою ряду міжнародних документів, зокрема Меморандуму про взаєморозуміння щодо Стратегічного Енергетичного Партнерства між Україною і ЄС спільно з Європейським співтовариством з атомної енергії, а також домовленостей між Україною і Енергетичним співтовариством з атомної енергії щодо надання позики  НАЕК «Енергоатом», еквівалентного 300 млн євро, на програми безпеки.

Раніше повідомлялося, що «Енергоатом» через борги перед ним змушений кредитуватися у банків, виплачуючи їм 2 млрд грн комісії в рік

 

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в
Telegram и Viber