Енергоатом отримав 100 мільйонів євро кредиту на Комплексну програму підвищення безпеки українських АЕС

23 липня 2020 року НАЕК «Енергоатом» отримала від Європейського співтовариства з ядерної енергії 100 млн євро на реалізацію Комплексної програми підвищення безпеки (КППБ) енергоблоків українських АЕС, затвердженою рішенням уряду ще 2011 року. Це третій транш в рамках кредитної угоди, укладеної з Євратомом ще 2013 року і ратифікованої Верховною Радою у травні 2014-го.

Нагадаємо, кредитна угода на 300 млн євро на реалізацію цієї Комплексної програми набула чинності наприкінці травня 2015 року. Беручи до уваги угоду з другим кредитором КППБ – Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), — яка набула чинності в грудні 2014-го, загальна сума кредиту становила 600 млн євро, і це найбільший в історії української енергетики кредит від європейських інституцій, залучений у розвиток галузі.

Для Енергоатома Комплексна зведена програма підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС є пріоритетною. Вона була розроблена Енергоатомом з урахуванням стрес-тестів, проведених на українських АЕС після аварії на японській станції Фукусима («постфукусимські заходи»), та встановлює обсяг заходів, які мають бути реалізовані на всіх енергоблоках вітчизняних АЕС з метою приведення рівня їхньої безпеки до міжнародних стандартів.

Витрати на виконання Програми здійснюються за рахунок тарифу, тобто коштів, які НАЕК «Енергоатом» отримує від продажу електричної енергії, що виробляється атомними електростанціями, та кредитів, наданих ЄБРР і Євратомом.

Варто також нагадати, що Євратом та ЄБРР висунули Україні жорсткі умови, без яких кредитні угоди не набули б чинності. Одна з найважливіших – забезпечення незалежності Державної інспекції ядерного регулювання України (Держатомрегулювання). Цю вимогу Україна виконала, коли наприкінці травня 2020 року Верховна Рада ухвалила проект закону №2372 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безпеки використання ядерної енергії». Відтак Україна повернула собі статус держави, відповідальної за ядерну безпеку, а НАЕК «Енергоатом» отримав можливість продовжувати користуватися кредитом Євратома.