Міжнародне енергетичне агентство наполягає на виробництві 75% світової електроенергії з відновлюваних джерел

Міжнародне енергетичне агентство наполягає на виробництві 75% світової електроенергії з відновлюваних джерел

Міжнародне енергетичне агентство (International Energy Agency) закликає енергокомпанії, уряди країн та всіх жителів планети сприяти виробницву 75% світової електроенергії з відновлюваних джерел вже до 2030 року.

Про це йдеться дорожній карті з декарбонізації світової економіки, опублікованій найавторитетнішим у світі органом енергетичних аналітиків.

«Світ рухається до глобального потепління, що перевищує найагресивнішу межу Паризького угоди, рівну 1,5°C, — відзначає агентство у щорічному головному звіті. – Перехід до використання поновлюваних джерел енергії необхідно здійснити у жорсткі терміни, бо значна частина викопного палива з енергосистеми буде коштувати на 25% більше, ніж $54 трлн, які світ вже планує інвестувати до 2040 року».

У звіті йдеться, що значна частина викопного палива з енергосистеми буде коштувати на 25% більше, ніж $54 трлн, які світ вже планує інвестувати до 2040 року.

У своєму звіті «Перспектива розвитку світової енергетики на 2020 рік» IEA відмовляється від свого підходу до прогнозів у галузі енергетики, який давно піддається критиці за недооцінку зростання використання відновлюваних джерел енергії та прискорення кліматичної катастрофи.

«Ми сповнені рішучості — я особисто сповнений рішучості — зробити МЕА агентством з глобального переходу на «чисту» енергію», — заявив виконавчий директор IEA Фатіх Біроль.

У своєму звіті МЕА розглядає 4 різних сценарії майбутнього світової енергетики: продовження поточних тенденцій, більш тривала, ніж очікувалося, пандемія, сценарій сталого розвитку і ще більш агресивний випадок, який дозволить вкластися у встановлений вченими крайній термін усунення викидів до середини століття.

Нульовий варіант, який активісти та інвестори, які піклуються про клімат, вимагали протягом багатьох років, вимагатимуть агресивного прийняття короткострокових рішень. До 2030 року 75% світової електроенергії має надходити з низьковуглецевих джерел у порівнянні з 40% у 2019 році, зазначають у агентстві.

Лише 2,5% нових автомобілів, проданих у минулому році, були електричними, і до 2030 року ця цифра повинна зрости до більш ніж 50%. Світові, що розвивається, необхідно буде провести модернізацію однієї третини існуючого фонду будівель менш ніж за 10 років, а у більш багатих країнах ця частка зросте до половини.

Своєчасне досягнення нульового рівня викидів потребуватиме безпрецедентних змін у поведінці 7 млрд людей, які мають хоча б частковий доступ до сучасної енергії. Це означає, що поїзди або транспортні засоби з низьким рівнем викидів CO₂ повинні замінити короткі рейси. Поїздки на місцевому автомобілі протяжністю 3 км або коротше поступляться місцем пішим або велосипедним прогулянкам, і всім доведеться встановлювати кондиціонер, як мінімум, на 3°C тепліше в літню спеку.

Ці поведінкові зміни стосуються не тільки багатих. «Це актуально не тільки для Лондона, Парижа чи Нью-Йорка, — підкреслив Фатіх Біроль. — Це має відбуватися скрізь».

Глобальний спринт зі скорочення викидів, до якого вчені закликали країни протягом десятиліть, ще більше ускладнює пандемія Covid-19.

За оцінками МЕА, викиди вуглекислого газу у світі, пов’язані з енергетикою, впадуть на 7% у 2020 році через зниження попиту, викликаного пандемією. Спад не буде продовжуватися у міру виходу економіки з кризи. «Викиди повернуться до тенденції 2010 року без різких змін в інвестиціях в «чисту» енергію, що повинно спонукати уряди і приватний сектор витрачати близько $1 трлн протягом кожного з наступних трьох років, — каже Фатіх Біроль. — В енергетичному секторі належить виконати велику роботу, але одних дій енергетичного сектора буде недостатньо».

Нагадаємо, ЄІБ виділив Україні 300 мільйонів євро на енергоефективність будівель.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в
Telegram и Viber