Потенціалу відновлюваних джерел енергії в Німеччині досить, щоб покривати споживання електроенергії в країні на 300%

Потенціалу відновлюваних джерел енергії в Німеччині досить, щоб покривати споживання електроенергії в країні на 300%

Компанія Aurora Energy Research, проаналізувала географічний, технологічний, економічний і політичний потенціал відновлюваних джерел енергії в Німеччині та прийшла до висновку, що його достатньо, щоб сьогоднішнє споживання електроенергії в країні на 300% забезпечувалося тільки за рахунок відновлюваних джерел енергії. Це дозволило б без проблем досягти кліматичних цілей федерального уряду.

Однак розширення використання відновлюваних джерел енергії за межі певного рівня можливе тільки при створенні певної нормативно-правової бази. Тому що зі збільшенням частки ринку сонячної та вітрової енергії ціни на електроенергію будуть знижуватися, а разом з ними й рентабельність електростанцій.

«Сьогодні ми використовуємо тільки близько 10% від географічного і технологічного потенціалу для сонячних і морських вітряних електростанцій, і майже третина для наземних». Про це говорить Казимир Лоренц, керівник проектів в Aurora Energy Research. Дослідження показує, що вітряні та сонячні електростанції на відповідних територіях, доступних в Німеччині з використанням сучасних технологій, можуть виробляти близько 1200 терават-годин електроенергії на рік. У зв’язку з очікуваним технологічним прогресом, це значення може навіть зрости майже до 1800 терават-годин до 2040 року. Це в три рази перевищує поточну потребу в електроенергії.

Однак, чим більше на ринку електроенергії, виробленої електростанціями на основі відновлюваних джерел, тим більше будуть падати ціни на електроенергію. Тому що виробництво електроенергії за рахунок відновлюваних джерел стає дуже дешевим через природно низькі експлуатаційні витрати. «Низька ціна на електроенергію призведе до зниження приросту потужності, тому що для будівництва електростанцій потрібен фінансований капітал», — каже Лоренц. «При певній частці ринку електроенергії з відновлюваних джерел і в залежності від вартості капіталу, ціна на електроенергію знизиться настільки, що будівництво нових потужностей для операторів та інвесторів буде вже нерентабельним».

Згідно з розрахунками експертів з Aurora, ця так звана каннібалізація цін уповільнить чисто ринкову експансію відновлюваних джерел енергії настільки рано, що до 2050 року не буде досягнута ні мета в 65 відсотків, ні нейтралізація парникових газів. Тому політики повинні терміново змінити нормативно-правову базу.

Ключовим фактором тут є ціна на викиди CO2: якщо вона підвищується, то загальний рівень цін на електроенергію зростає, а разом з цим і доходи від відновлюваних джерел енергії. Тоді будівництво нових об’єктів знову стає рентабельним.

Оскільки будівництво наземних вітряних електростанцій практично зупинилося через відсутність лояльності з боку населення й обговорення дистанції від населених пунктів, досягнення цілей по використанню відновлюваних джерел енергії знаходиться під загрозою. Одним з рішень цієї проблеми, на думку авторів дослідження, може бути значний поштовх у виробництві сонячної електроенергії. Проте, для зменшення відставання в досягненні цілей, тепер щороку потрібно будувати 9-11 ГВт нових сонячних електростанцій. Тобто щорічний приріст потужності сонячних електростанцій повинен бути більш ніж у два рази вище, ніж у 2019 році. Щоб досягти мети по нейтралізації парникових газів до 2050 року, слід також значно розширити будівництво морських вітряних електростанцій. Десь близько 50 гігават на рік.

Нагадаємо, що Союз енергетичного і водного господарства (BDEW), найбільша організація, що об’єднує практично всі підприємства електроенергетики і газової галузі Німеччини, і Центр досліджень в області сонячної енергетики і водню Баден-Вюртемберг (ZSW) опублікували попередню статистику виробництва і споживання електроенергії в Німеччині в першому кварталі 2020 року. За його підсумками відновлювані джерела енергії вперше (за квартал) покрили близько 52% валового внутрішнього споживання електроенергії.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в
Telegram и Viber